01 [IUL 17] SPORT Buzau
Sâmbătă, 01 iulie 2017

Marina, regină absolută: Triplă balcanică: 100 de metri, ştafetă 4 x 100 metri şi 200 metri! UPDATE 2: Aur şi la 200 de metri!

Mihai Baltag alte articole de Mihai Baltag
181 voturi 13546 vizualizari 0 comentarii mihai.baltag@sansabuzoiana.ro

Marina Baboi rescrie, pagină cu pagină, istoria atletismului buzoian. 2017 a fost, pînă acum, un an fabulos pentru fata care a împlinit 18 ani în urmă cu exact o lună: 17 clasări pe prima treaptă a podiumului, 5 titluri de campioană naţională, unul de campioană balcanică de juniori I (performanţe obţinute în sezonul indoor), o victorie la Internaţionalele României de seniori de la Cluj Napoca şi o participare la Cupa Europei din Finlanda, unde a adus puncte importante pentru România. Povestea a continuat în week-end-ul care a trecut, la Piteşti, unde Stadionul „Nicolae Dobrin” a fost gazda Campionatelor Balcanice de juniori I. Marina a fost nominalizată de Federaţie să ia startul în 3 curse: 100 de metri, ştafetă 4 x 100 de metri şi 200 de metri, primele două sîmbătă, a treia duminică.

11.71 la 100 de metri: personal best şi record absolut în 2017!

În prima finală de sîmbătă, Marina a alergat la 100 de metri, proba regină a atletismului. Revenea pe pistă la aproape 40 de grade, după ce, doar cu cîteva zile în urmă, concurase în Finlanda pe vînt, ploaie şi nu mai mult de 5-6 grade! Marina a reuşit însă o cursă superbă, încheiată cu personal best, 11.71 s, cel mai bun timp obţinut anul acesta în atletismul românesc, indiferent de categoria de vîrstă! Ziua de graţie a Marinei Baboi a continuat în cursa de ştefetă 4 x 100 de metri. Asigurînd ultimul schimb în echipa României (care le-a mai avut în componenţă pe Diana Volf, Andreea Mikloş şi Vanessa Balaci), Marina a sprintat incredibil pe ultimii 100 de metri şi a cîştigat al doilea său tiltlu balcanic în aceiaşi zi, al 5-lea din palmares!

UPDATE 2: A venit şi al treilea titlu balcanic! Marina Baboi a cîştigat medalia de aur şi în cursa de 200 de metri plat, pe care a încheiat-o cu timpul de 24.46. Are acum, în palmares, 6 titluri balcanice.

Etichete: balcanic |  campioana |  fabulos |  Marina |  metri |  Super |  Titlu
Voteaza articolul: bun: 181  |  slab: 0   181