Miercuri, 18 decembrie 2019

MARINA BABOI, NOMINALIZATĂ CA „SPRINTERA ANULUI”!

Mihai Baltag alte articole de Mihai Baltag
3 voturi 2764 vizualizari 0 comentarii mihai.baltag@sansabuzoiana.ro

Cel mai mare site media de ştiri din şi despre competiţii atletice,  4run.ro, organizează cea de a 5-a ediţie a premiilor ROMANIAN RUNNING AWARDS, premii care, în ultimii 4 ani, au desemnat, cu ajutorul cititorilor online şi al unui juriu format din jurnalişti de sport, cei mai buni atleţi români la mai multe categorii de alergare, de la ultramaraton şi pînă la sprint, acoperind secţiuni ca: fond, maraton, alergare montană şi semifond. În urma rezultatelor deosebite obţinute în anul competiţional 2019, Marina Baboi, sportivă pregătită de profesoara Doina Voinea, a fost nominalizată printre cele 5 finaliste de la categoria sprint, categorie ce cuprinde probele de 60 m, 100m, 200m, 400m, 100m garduri, 60m garduri şi 400m garduri. Marina a fost nominalizată printre finalistele categoriei sprint pentru rezultatele obţinute în probele de 60m indoor - 7,39s, 60m aer liber - 7,37s, 100m -11,50s şi 200m -23,84s. Celelalte finaliste la această categorie sînt: Andreea Miklos - 400m, Sanda Belgyan – 400 m garduri, Camelia Gal - 200m şi Iulia Banaga - 60m garduri şi 100m garduri. Anul trecut, Marina Baboi a fost votată de cititorii site-ului 4run.ro cea mai bună sprinteră, iar anul acesta poate fi, de asemenea, votată cea mai buna sprinteră din România, accesînd site-ul 4run.ro.

Marina Baboi în 2019

2019 a fost anul în care Marina Baboi a obţinut trei titluri de campioană naţională de seniori a României în probele de 60 m, 100 m şi 200 m, trei titluri de campioană internaţională a României la 100 m, 200 m şi ştafetă 4 x100 m, trei titluri de campioană naţională de tineret la 60 m, 100 m şi 200 m, trei titluri de campioană universitară la 60 m, 100 m şi 200 m, două Cupe ale Romaniei la 100 m şi 200m, a stabilit un nou record naţional universitar în proba de 60 m plat indoor - 7,39s. Pe plan internaţional, a fost semifinalistă în proba de 100 m şi finalistă în proba de 200 m la Campionatul European U23, s-a clasat pe locul 4 la Cupa Europei pe echipe în proba de 100m, a cucerit medalia de argint la Campionatul Balcanic de seniori în proba de 4x100m, a cîştigat Grand Prix Domazlice 2019 – Cehia în proba de 100m, Marele Premiu al oraşului Cheb 2019 - în proba de 150 m şi a obţinut medalia de argint la Marele Premiu al oraşului Cheb 2019 - Cehia în proba de 60 m.

Etichete: ANULUI |  BABOI |  MARINA |  NOMINALIZATĂ |  SPRINTERA
Voteaza articolul: bun: 3  |  slab: 0   3