Sâmbătă, 16 februarie 2019

Marina Baboi, locul 7 în finala balcanică de senioare de la Istanbul!

Mihai Baltag alte articole de Mihai Baltag
43 voturi 3394 vizualizari 0 comentarii mihai.baltag@sansabuzoiana.ro

Marina Baboi a terminat, în această seară, pe locul 7 în finala probei de 60 de metri din cadrul Campionatelor Balcanice de atletism indoor de la Istanbul. Marina, care a încheiat cursa cu timpul de 7,49 s a avut parte de o concurenţă teribilă în finală, cu multiple campioane naţionale, medaliate europene şi mondiale. Noua campioană balcanică este bronzul de anul trecut, israelianca Diana Vaisman (7,34 s), pe 2 s-a clasat ucraineanca Yana Kachur (7,35 s), 3 bronzuri europene iar podiumul a fost completat de sîrboaica Milana Tirnavic (7,36 s), de 9 ori campioană a Serbiei, sportivă care locuieşte şi se antrenează la cel mai înalt nivel în Germania. Bulgăroaica Inna Eftimova, dublă campioană europeană şi argintul de anul trecut, a încheiat cursa pe locul 4 (7,36 s), azera Zakiyya Hasanova (7,37 s) a fost una dintre surprizele finalei, în timp ce turcoaica Mizgin Ay, campioana de anul trecut şi fostă campioană mondială, a venit acum pe locul 6. A opta a terminat cipriota Olivia Fotopoullou (7,50 s).

Etichete: Baboi |  balcanică |  finala |  Istanbul |  locul |  Marina |  senioare
Voteaza articolul: bun: 43  |  slab: 0   43