27 [MAI 15] SPORT Buzau
Miercuri, 27 mai 2015

K.O. in ultimele 6 minute: Academica Arges - Gloria Buzau 5-1! Locul 3 nu este în pericol!

Mihai Baltag alte articole de Mihai Baltag
0 voturi 1172 vizualizari 0 comentarii mihai.baltag@sansabuzoiana.ro

Gloria nu şi-a pus prea multe speranţe în meciul din această, de la Piteşti, dovadă că antrenorul Viorel Ion a înclinat pînă la urmă spre varianta B, de a folosi mai mulţi jucători cu minute mai puţine pe teren pînă acum – Amet, Ghinea, Agache, Koprindzhiyski şi Drăguţ. A fost păstrată doar o „coloană vertebrală” – Stoicescu, Vlaicu, Marcu, Cl. Dumitrescu, Dedu, şi în ideea de a nu zdruncina de tot echipa. Resimţindu-se şi după un drum obositor cu autocarul, din motive economice deplasarea spre Piteşti fiind efectuată chiar în ziua jocului, buzoienilor le-a lipsit prospeţimea la înecput, iar gazdele au controlat prima repriză, cînd Stoicescu a avut serios de muncă. În două faze identice (6, 20), a fost nevoit să iasă mult în afara careului pentru a-l împiedica pe Pătulea, scăpat singur, salvînd între timp, in extremis, şi la şutul din apropiere al lui Val. Munteanu (12). Logic, presiunea constantă a piteştenilor a avut efect pînă la urmă, iar „dubla” rapidă a lui Pătulea (30, 35), a făcut diferenţa pînă la pauză. Gloria a arătat mult mai bine la reluare, cînd jocul s-a desfăşurat cu precădere în zona neutră dintre cele două careuri. Abia în minutul 69 gazdele au apărut periculos la poarta lui Stoicescu, însă Cristi a salvat la şutul lui Munteanu. Mai mult, speranţele au început să-şi facă loc în tabăra oaspeţilor după ce Dedu a trimis imparabil în plasă, „diagonală” din marginea careului, la viclu, bară-gol (71): 2-1! Dar totul se va nărui foarte repede, în doar 10 minute, ultimele, de veritabil coşmar. După ce Vezan a nimerit bara cu un şut de la 17 metri, Venţer a trimis în plasă de la 7-8 metri (83): 3-1! Gloria s-a prăbuşit definitiv, iar noul intrat Sorin Chiţu a făcut ravagii: 4-1, voleu din 6 metri (84) şi 5-1, „cap” din 6 metri (90+1). Debutul lui Bogdan Bălan în acest campionat şi eliminarea lui Ghinea pentru cumul de „galbene” au mai fost de reţinut dintr-o partidă care, în afara scorului, nu aduce Gloriei nici un prejudiciu. O victorie sîmbătă, cu Suceava, în Crîng, înseamnă automat locul 3 la final, obiectiv bifat.

Academica: C. Lungu – Al. David, Fl. Popa, Viţelaru, Venţer – Cr. Puşcaş, Val. Munteanu – Ispir, Deletic (71 A. Radu), Kone (64 Vezan) – Pătulea (80 S. Chiţu). Antrenor: Ciprian Urican
Gloria: Stoicescu – Amet (88 Bălan), Ghinea, Vlaicu, Agache – Marcu, Cl. Dumitrescu – Koprindzhiyski, Dedu, Drăguţ (64 Al. Ioniţă) – Răduca. Antrenor: Viorel Ion
-au marcat: Pătulea 30; 35, Venţer 83, S. Chiţu 84; 90+1 – Dedu 71
-cartonaş roşu: Ghinea 90+4
-arbitru: Cristian Codrea (Baia Mare)

Viorel Ion: „Meci echilibrat cît am putut să stăm în picioare, ne-au terminat pe contraatac!”

Viorel Ion a fost de părere după meciul din această seară, de la Piteşti, că rezultatul a fost exagerat faţă de felul în care s-a jucat. De fapt, diferenţa s-a făcut abia în ultimele 6 minute, cînd Academica a înscris de nu mai puţin de 3 ori în poarta Gloriei. „Cine n-a văzut meciul, zice că a fost măcel! Dar a fost o partidă echilibrată, în care ei s-au impus decisiv abia în final, adică exact de cînd n-am mai putut noi să stăm în picioare. Ne-au prins pe cîteva contraatacuri şi au rezolvat meciul! În plus, trebuie să ţinem cont că la noi n-au evoluat titulari incontestabili precum Pălimaru, Dăniţă, Ghiţă, Nini Popescu sau Burlacu ori Tigoianu, dar, lăsînd la o parte scorul, mă bucur că am putut să dau o şansă şi celor care au jucat mai puţin, a intrat şi juniorul nostru, Bălan, e un cîştig. Şi totuşi, chiar şi aşa, felul în care au evoluat băieţii care au intrat pe teren a fost remarcat şi de foştii jucătorii de la FC Argeş prezenţi la joc, cărora nu le venea să creadă că nu este formula de bază pe teren, la cît de bine au jucat. De asta spun încă o dată că diferenţa a fost exagerată. Plus de asta, Academica a evoluat cu tot ceea ce a avut mai bun, n-au menajat pe nimeni şi, dacă vă vine să credeţi, au avut promisă şi o primă de victorie! La ce jucători şi la ce buget au avut, eu nici acum nu realizez cum de au ratat promovarea! Una peste alta însă trebuie să strîngem rîndurile, să mai facem cu toţii un ultim efort, iar sîmbătă să batem Suceava şi să terminăm pe locul 3 şi să ne îndeplinim obiectivul!”, a declarat Viorel Ion după meciul de la Piteşti.

Etichete: Academica |  Arges |  Buzau |  Gloria |  Locul |  minute |  pericol |  ultimele
Voteaza articolul: bun: 0  |  slab: 0   0