Luni, 05 februarie 2018

HANDBAL Un test binevenit!SCM Buzău - Ştiinţa Bucureşti 29-22 (12-8)

Mihai Baltag alte articole de Mihai Baltag
0 voturi 1443 vizualizari 0 comentarii mihai.baltag@sansabuzoiana.ro

Ştiinţa Bucureşti a fost exact adversara de care avea nevoie SCM Buzău pentru a-şi testa forţele, cu adevărat, în acest moment al campionatului şi cu obiectivul deja îndeplinit. Solidă, agresivă, cu multe jucătoare bune, cu experienţă, formaţia bucureşteană este sau a fost cu mult peste cele din Bacău, Călăraşi ori Plopeni, echipe care abia înscriau 4-5 goluri într-o repriză atunci cînd au întîlnit trupa lui Romeo Ilie.      Într-adevăr, disputa de sîmbătă după-amiază, de la Sala Sporturilor a oferit celor peste 1.000 de suporteri - handbalul feminin este singurul sport din Buzău care poate atrage atîta lume la un meci! - o dispută interesantă, pasionantă, cu multă tensiune. Iar Ştiinţa chiar a venit să joace! Conduse în teren de fostul inter al Rapidului, Mihaela Popa, bucureştencele au pus reale probleme gazdelor în primele 20 de minute, în care s-au aflat mai mereu la conducere. A trebuit să vină momentul în care Anca Ionescu şi Alina Horjea să ia meciul pe cont propriu, iar reuşitele celor două super-jucătoare au făcut ca lucrurile să se aşeze pe făgaşul normal, cu o diferenţă destul de lejeră la pauză, 12-8. Anca şi Alina au început furtunos şi partea secundă, iar scorul a început să ia proporţii, 18-10 în minutul 40!
Moment de cumpănă: triplă eliminare!
Un clinci pe semicerc între Nicoleta Vlad şi una dintre adversare, judecat aiurea de cele două arbitre, Lungu şi Paraschiv, a făcut ca echipa buzoiană să rămînă, pentru cîteva zeci de secunde, cu doar 3 jucătoare de cîmp pe teren, Horjea, Mărginean şi Goran, Ciuplea şi, mai apoi, Vlad şi Ionescu fiind eliminate! Buzoiencele au gestionat însă perfect momentul, chiar au reuşit să şi înscrie o dată prin Alina, după care, reluată în efectiv complet de SCM, partida a curs într-o singură direcţie. Pe final, ca spectacolul să fie total, pe lista marcatoarelor şi-a trecut numele şi Laura Bujoiu, cu o reuşită "din poartă în poartă"! Scor final: 29-22, cea de-a 18 victorie la rînd pentru fetele lui Romeo Ilie!
SCM Buzău: Laura Bujoiu (1), Denisa Matei, Alina Lupu - Anca Io­nescu (11), Alina Horjea (9), Alina Dragu, Nicoleta Vlad (3), Ionela Goran (3), Roxana Tabarcea, Cristina Strahan (1), Cristiana Ciuplea (1), Andreea Mărginean, Gabriela Drugău, Mădălina Mureş, Gabriela Vrabie. Antrenor: Romeo Ilie
Pauză două săptămîni şi apoi în Cupă cu Galaţiul
După meciul de sîmbătă, cu Ştiinţa, Romeo Ilie le-a oferit o foarte scurtă vacanţă elevelor sale, care vor reveni la antrenamente miercuri. Şi asta întrucît etapa viitoare echipa buzoiană are pauză în campionat, următorul meci fiind pe 17 februarie, la Sala Sporturilor, cu Danubius Galaţi, în optimile de finală ale Cupei României. În campionat, SCM Buzău va evolua din nou abia pe 24 februarie, în deplasare, cu Steaua Bucureşti.
Romeo Ilie: "Chiar ne-am apropiat decisiv de promovare!"
Dacă mai exista vreo urmă de îndoială, victoria de sîmbătă a pus capăt oricăror discuţii despre promovarea în Liga Naţională, echipa buzoiană mai avînd de aşteptat doar confirmarea matematică. "Chiar ne-am apropiat decisiv de promovare cu această victorie. Avem multe puncte avans faţă de rivalele noastre, asupra cărora avem şi avantajul rezultatelor directe. O să începem să ne pregătim pentru Liga Naţională, avem nevoie de jucătoare şi avantajul nostru este că putem să demarăm discuţii, că ştim sigur acum pe ce poziţie ne aflăm", a spus antrenorul Romeo Ilie. Altfel, Ilie a considerat binevenit meciul cu Ştiinţa, care le-a oferit elevelor sale o adversară de calitate: "A fost bine că a venit acest joc, cu o echipă mai aproapiată valoric, cu jucătoare bune, cu experienţă, care să ne pună probleme. Parcă prea credeam că totul vine de la sine!"  Divizia A - Etapa a 19-a  Şcoala 181 Bucureşti - CNOT Iaşi 29-26 Ştiinţa Bacău - Neptun Constanţa 25-27 Dinamo Bucureşti - CSS Tulcea 36-27 CSU Tîrgovişte - Activ Plopeni 24-41 SCM Buzău - Ştiinţa Bucureşti 29-22 Steaua Bucureşti - CSM 2 Bucureşti 26-26 Spartac Bucureşti - Danubius Călăraşi 19-23 HCF Piatra Neamţ a stat
Clasament  1.SCM BUZĂU     54 2.Constanţa        45 3.Piatra Neamţ     39 4.Ştiinţa         39 5.CSS Tulcea     36 6.CSM 2         34 7.Dinamo         30 8.Bacău         24 9.Steaua         23 10.CNOT Iaşi     19 11.Şcoala 181     13 12.Plopeni         12 13.Călăraşi         12 14.Spartac         8 15.Tîrgovişte     4   Etapa a 20-a - sîmbătă, 10 februarie  CSM 2 Bucureşti - CSU Tîrgovişte Activ Plopeni - Ştiinţa Bacău Neptun Constanţa - Dinamo Bucureşti CSS Tulcea - Spartac Bucureşti Danubius Călăraşi - Şcoala 181 Bucureşti CNOT Iaşi - HCF Piatra Neamţ Ştiinţa Bucureşti - Steaua Bucureşti SCM Buzău stă

Etichete: binevenit |  Bucureşti |  Buzău |  HANDBAL |  Ştiinţa
Voteaza articolul: bun: 0  |  slab: 0   0