Marţi, 15 ianuarie 2019

HANDBAL Din nou în top!

Mihai Baltag alte articole de Mihai Baltag
0 voturi 1618 vizualizari 0 comentarii mihai.baltag@sansabuzoiana.ro

Revanşa a luat locul frustrării produsă de eşecul uluitor suferit în faţa campioanei CSM Bucureşti, cu doar 4 zile înainte, iar duminică seară handbalistele SCM-ului au fost din nou la înălţime la prima întîlnire cu publicul buzoian în noul an.                Contînd pentru penultima etapă a turului Ligii Naţionale, partida cu CSM Galaţi n-a fost chiar floare la ureche pentru fetele lui Dumitru Muşi, mai ales în minutele de început cînd oaspetele, ameninţate chiar cu retrogradarea directă, au ţinut cu dinţii de un rezultat cît mai strîns. Au condus aproape în permanenţă, dar reuşitele Dzianei Ilyna au adus de fiecare dată egalarea. Aşa a decurs jocul în primele 20 de minute. Declicul s-a produs însă în minutul 22. Laura Leahu a egalat la 7, apoi Mari­ja Gedroit a adus Buzăul pentru prima dată în avantaj, 8-7. S-au marcat puţine goluri, doar 3 apoi pînă la finalul primei reprize, încheiată de echipa buzoiană cu un avans de două goluri, 10-8. În doar 14 jucătoare, Galaţiului i-a fost greu să mai ţină ritmul şi în partea secundă şi doar macedoneanca Elena Livrinikj a mai dat emoţii SCM-ului. Apărarea oaspetelor, în care a strălucit, în prima repriză, portăriţa Elena Şerban n-a avut soluţii pentru a opri atacurile buzoiene, multe dintre ele soldate cu aruncări de la 7 metri, capitol la care Ana Maria Simion a avut o precizie de invidiat: 7 goluri din tot atîtea aruncări! Transfer foarte reuşit în această iarnă şi între buturi, unde Ana Maria Mîrcă Olariu a arătat că oricînd poate fi o soluţie de back-up pentru Alina Iordache. În rest, faţă de alte dăţi, chiar a funcţionat toată echipa, semn că cele 10 meciuri amicale disputate în pauza de iarnă au pregătit echipa buzoiană cum nu se poate mai bine pentru partea a doua a campionatului. Cu Galaţiul s-a terminat 23-18 şi este iar de făcut poză cu clasamentul! Un salt spectaculos de 4 locuri, pînă pe 6, la numai 3 puncte de podium!
SCM Buzău: Iordache, Mîrcă Olariu - Simion (7), Nan (3), Ilyina (3), Ilie (3), Khavronina (2), M. Predoi (2), Stoleru (1), Leahu (1), Gedroit (1), D. Predoi, Subțirică, Mărginean. Antrenor: Dumitru Muși.
CSM Galați: Șerban, Anghel - Livrinikj (8), Sheiko (4), Balaban (2), Cioaric (2), Cîlici (1), Conache (1), Bokaric, Stroia, Marcu, Șelever, Gogu, Clisu. Antrenor: Valeriu Costea."De cînd am venit, le-am propus fetelor să scăpăm de eticheta aceasta de nou promovată şi să ne dorim, cu condiţia să formăm grupul şi să căpătăm încredere prin reuşite, să ne întrecem cu orice echipă" - Dumitru Muşi, antrenor SCM Buzău, la TVR 1.

Liga Naţională - Etapa a 12-a Minaur Baia Mare - HC Zalău 23-21CSM Slatina - SCM Rm. Vîlcea 26-29Gloria Bistriţa - Dunărea Brăila 22-26SCM Buzău - CSM Galaţi 23-18SCM Craiova - CSM Bucureşti - se joacă astăzi, ora 18.30, TVR 1Corona Braşov - Măgura Cisnădie - joi, 7 februarieCSU Cluj Napoca a stat  Clasament1.RM. VÎLCEA  332.CSM Bucureşti  273.Baia Mare  194.Cisnădie  17 5.Corona  166.SCM Buzău  167.Craiova  158.Bistriţa  159.Zalău  1410.Slatina  1411.Brăila  712.Cluj Napoca  613.Galaţi  5Etapa a 13-a - 16-22 ianuarieMăgura Cisnădie - CSU Cluj NapocaCSM Bucureşti - Minaur Baia MareHC Zalău - Corona BraşovSCM Rm. Vîlcea - Gloria BistriţaDunărea Brăila - SCM Buzău (duminică, ora 18.00)CSM Galaţi - SCM CraiovaCSM Slatina stă

Urmează 3 deplasări! La Buzău, din nou, pe 24 februarie!
Pentru fetele lui Dumitru Muşi urmează o perioadă foarte grea, cu 3 deplasări consectutive: la Brăila (duminică, ora 18.00, ultima etapă a turului), Rm. Vîlcea (duminică, 27 ianuarie, 17.30, TVR 1) şi Cisnădie (vineri, 15 februarie)! Între partidele de la Rm. Vîlcea şi Cisnădie, SCM Buzău va sta (etapa a 15-a, 3 februarie). Echipa buzoiană va putea fi urmărită, din nou, la Sala Sporturilor, abia pe 24 februarie, cu CSU Cluj Napoca, în etapa a 17-a.

Etichete: HANDBAL
Voteaza articolul: bun: 0  |  slab: 0   0