Joi, 14 martie 2019

HANDBAL Cît de frustrant!

Mihai Baltag alte articole de Mihai Baltag
0 voturi 1666 vizualizari 0 comentarii mihai.baltag@sansabuzoiana.ro

Cînd este să se aleagă praful, chiar se alege! A fost deziluzie mare pentru echipa masculină de handbal în meciul de marţi seară, de la Sala Sporturilor. HC Buzău a avut aproape în permanenţă avantaj pe tabelă în duelul cu CSM Bucureşti, formaţie ce trage la titlu şi în acest sezon în Liga Naţională. Chiar şi 3 goluri avantaj au avut în mai multe rînduri elevii lui Eliodor Voica, pe parcursul primei reprize, cînd Petru Stroe şi Liviu Mironescu au făcut ce au vrut cu apărarea CSM-ului, în timp ce Daniel Bobeică a avut cîteva intervenţii senzaţionale în poartă.
                   Din păcate, au fost de ajuns două momente de neatenţie în ultimul minut al primei reprize, iar oaspeţii s-au apropiat la un singur gol la pauză, 15-14. Echilibru aproape perfect în startul părţii secunde, cu cele două echipe plasîndu-şi reciproc conducerea, pînă cu 9 minute înainte de final. După ce a egalat la 21, CSM Bucureşti a ştiut cum să gestioneze situaţia, deşi a mai fost un moment, la 22-22, după golul egalizator al lui Asoltanei, din minutul 57, cînd speranţele renăscuseră din nou. Dar oaspeţii au marcat iarăşi foarte repede de două ori la rînd, iar reuşita din ultimele cîteva secunde a lui Mironescu n-a mai contat, scor final 23-24. HC Buzău, care se menţine pe locul 10 cu 4 etape înaintea finalului sezonului regulat, va disputa următorul meci, contînd pentru etapa a 24-a, joi, 21 martie, tot la Sala Sporturilor, împotriva campioanei Dinamo Bucureşti. Partida din deplasare, cu Potaissa Turda, din etapa a 23-a, a fost mutată pentru duminică, 24 martie.   HC Buzău: Bobeică - Mironescu (6), Stroe (6), Anton (3), Istrate (2), Grasu (2), Diaw (2), Asoltanei (1), Chircă (1), Mircescu, Tudorache, Burlacu, Scarlat. Antrenor: Eliodor Voica. CSM Bucureşti: Krupa, Maggaiz - S. Esteki (6), Pozzer (4), Onyejekwe (3), Vrazalic (3), Ramba (2), Teixeira (2), Sampaio (2), Militaru (1), Bera (1), Tioumentsev, Mănescu. Antrenor: Paulo Pereira.  "A fost un meci care putea fi deschis oricărui rezultat, prin prisma faptului că CSM-ul n-a beneficiat de aportul tuturor jucătorilor. Mai mult decît atît, noi am avut o primă repriză bună, după care, în repriza a doua, am avut mai multe ezitări inclusiv pe fondul lipsei de experiență a unor jucători ai noștri, fără ca asta să fie o scuză. Cert este că a fost un meci care, dintr-un anumit unghi, ar trebui să ne bucure, pentru că am jucat, totuși, în multe momente, de la egal la egal cu una din cele mai bune echipe ale campionatului nostru, însă asta nu înseamnă că trebuie să ne culcăm pe-o ureche. În altă ordine de idei, CSM-ul și-a adjudecat victoria datorită plusului de experiență și a valoriii individuale superioare a multor jucători. Ca o concluzie, eu zic că a fost un meci bun al campionatului nostru, la capătul căruia putem felicita ambele echipe, chiar dacă noi am pierdut" - Eliodor Voica, antrenor HC Buzău
Liga Naţională - Etapa a 22-a Dobrogea Sud Constanţa - Universitatea Cluj 36-24 HC Buzău - CSM Bucureşti 23-24 Minaur Baia Mare - CSM Bacău 31-28 Politehnica Timişoara - CSM Făgăraş - aseară Steaua Bucureşti - CSU Suceava - aseară Dunărea Călăraşi - CSM Focşani - aseară Dinamo Bucureşti - Potaissa Turda - astăzi, 17.30, TVR HD  Clasament  1.CONSTANŢA  51 2.CSM Bucureşti  50 3.Turda  46 4.Dinamo  42 5.Călăraşi  42 6.Steaua  41 7.Timişoara  37 8.Focşani  34 9.Baia Mare  30 10.HC Buzău  18 11.Făgăraş  17 12.Suceava  14 13.Bacău  12 14.U Cluj
Etapa a a 23-a - 15-24 martie
CSM Bacău - Dobrogea Sud Constanţa Universitatea Cluj - Politehnica Timişoara CSM Bucureşti - Dunărea Călăraşi CSM Făgăraş - CSU Suceava CSM Focşani - Minaur Baia Mare Dinamo Bucureşti - Steaua Bucureşti Potaissa Turda - HC Buzău (duminică, 24 martie, ora 18.00)

Etichete: frustrant |  HANDBAL
Voteaza articolul: bun: 0  |  slab: 0   0