Marţi, 25 septembrie 2018

HANDBAL A doua deplasare, a doua victorie

Marilena Dinu alte articole de Marilena Dinu
1 vot 1401 vizualizari 0 comentarii redactie@focustv.ro

SCM Buzău rezistă din ce în ce mai bine în Liga Naţională! Victoria de la Roman, din prima deplasare, a fost repetat şi la Cluj Napoca, culmea, cu acelaşi scor, 19-18 şi după un final dramatic!    Că învinsele SCM-ului au fost chiar ultimele două clasate, echipe fară nici un punct, rămîne un simplu detaliu…Aflată la primul meci pentru SCM, rusoaica Natalia Vinyukova a marcat primul gol al echipei buzoiene la Cluj Napoca, iar Dziana Ilyina a egalat la 2 după un start lansat al gazdelor. Clujencele au revenit pe tabelă şi au păstrat conducerea pînă la finalul primei reprize, pe care au încheiat-o în avantaj, 11-9. Ardelencele au început la fel de bine şi repriza a doua, reuşind să se desprindă şi la 4 goluri, 17-13, în minutul 47. Mădălin Predoi a dat startul unei reveniri de senzaţie şi tot ea a marcat golul de 18-17, cu două minute înainte de final, cînd echipa buzoiană s-a aflat pentru prima dată în avantaj în meci! Minute de final dramatice, cu Senocico egalînd de la 7 metri şi cu reuşita de 3 puncte a Alinei Ilie, tot dintr-o aruncare de la 7 metri! Cum campionatul este întrerupt pentru o acţiune a echipei naţionale, la care şi SCM are două jucătoare chemate, Alina Ilie şi Diana Predoi, următoarea partidă a echipei buzoiene este programată pe 7 octombrie, la Sala Sporturilor, cu CSM Slatina.    Marctoare SCM Buzău: Dziana Ilyna (5), Marija Gedroit (4), Madălina Predoi (4), Natalia Vinyukova (2), Alina Ilie (2), Ionela Goran (1), Marinela Gherman (1).   Liga Naţională - Etapa a 4-a CSM Roman - Minaur Baia Mare 26-27 Dunărea Brăila - CSM Bucureşti 22-35 SCM Rm. Vîlcea - HC Zalău 29-24 CSM Slatina - Gloria Bistriţa 22-18 Corona Braşov - CSM Galaţi 31-21 CSU Cluj Napoca - SCM Gloria Buzău 18-19 Măgura Cisnădie - SCM Craiova 25-22 Clasament 1.CSM BUCUREŞTI    12 2.SCM Rm. Vîlcea     12 3.Cisnădie         10 4.Corona         7 5.Baia Mare         7 6.Slatina         7 7.SCM Buzău     7 8.SCM Craiova     6 9.Bistriţa         6 10.Zalău         4 11.Galaţi         1 12.Brăila         1 13.Cluj Napoca     0 14.Roman         0 Etapa a 5-a - 7 octombrie  HC Zalău - CSM Roman SCM Craiova - CSU Cluj Napoca CSM Galaţi - Dunărea Brăila SCM Buzău - CSM Slatina Minaur Baia Mare - Măgura Cisnădie Gloria Bistriţa - Corona Braşov CSM Bucureşti - SCM Rm. Vîlcea

Etichete: deplasare |  HANDBAL |  victorie
Voteaza articolul: bun: 1  |  slab: 0   1