Joi, 08 octombrie 2015

Gloria a bătut în Crîng şi a urcat pe locul 7

Mihai Baltag alte articole de Mihai Baltag
1 vot 904 vizualizari 0 comentarii mihai.baltag@sansabuzoiana.ro

Gloria s-a liniştit la timp, după două zile de foc, în care jucătorii au intenţionat să nu intre pe teren în meciul cu Oţelul, în semn de prostest faţă de restanţele salariale care s-au acumulat periculos de mult. Cum a spus şi Viorel după meci, ei luaseară cu o seară în urmă decizia să joace pînă la urmă, iar ulterior tot lotul a împărţit o sumă de bani ca primă pentru victoria cu Ceahlăulul, în jur de 5-6 milioane de jucător.

Fără accidentaţii Marcu, Dedu şi Agache, dar cu restul lotului valid, antrenorul a avut de unde alege, demnă de remarcat în context revenirea lui Alin Iordache, la prima apariţie din acest sezon. Frămîntările ultimelor zile nu s-au resimţit şi în joc, iar Gloria a început partida cu furie chiar! Încă din primul minut Pălimaru are şansa golului, dar nu-şi calculează prea bine paşii şi Grecu îl blochează. Cu vîntul de partea ei, echipa buzoiană a deschis scorul puţin mai tîrziu, cînd Ghiţă a bătut de pe dreapta, cam 25 de metri, o lovitură liberă, iar Grecu a privit uluit cum mingea, impinsă de vînt, îl sare şi intră în plasă: 1-0 (4)! Oţelul parcă nu există – chiar nu greşesc cei care spun că din fosta campioană a României s-a ales praful – iar alor noştri le iese tot. Parcă şi ca o obligaţie, a picat foarte repede şi golul 2, cînd Burlacu i-a salutat din mers pe fundaşii gălăţeni şi a trimis în plasă pe lîngă Grecu: 2-0 (18). Abia în minutul 35 şi-a făcut simţită prezenţa şi Oţelul, prin şutul excelent al lui Rafael Stănescu, de pe la vreo 35 de metri, scos de sub transversală de Sîrbu. Şi va rămîne 2-0 la pauză, pentru că nici Diarra nu a avut mai mult noroc la un şut care l-a prins pe Sîrbu ieşit, însă mingea a trecut la două degete de poartă (38). Tot cu Oţelul mai periculoasă începe şi partea secundă şi sînt mari emoţii în tribune cînd Tătar a trimis de la 3-4 metri, la colţul lung, tot foarte aproape de ţintă (50). Sînt momente în care gălăţenii au prins curaj, nici replica Gloriei n-a mai fost atît de tăioasă ca-n prima repriză şi puştiul-minune al Galaţiului, Sefer (15 ani !) îl bate pe Sîrbu cu o execuţie similară cu cea de la golul lui Ghiţă (69). Viorel îi oferă debutul şi lui Staporski – foarte interesant acest polonez, o să vedeţi! – dar fotbal nu prea se mai joacă. Intrări duri şi de o parte, şi de cealalta, multe cartonaşe galbene şi ceva emoţii la cîteva şarje ofensive ale gălăţenilor din final şi din minutele de prelungire. A rămas pînă la urmă 2-1, 3 puncte uriaşe pentru noi şi un salt importat în clasament, la numai o „lungime” de locurile de play-off.

Gloria: Sîrbu – Chivu, Vlaicu (64 Ghinea), Dăniţă, Ghiţă – Cl. Dumitrescu (88 Bobe), A. Iordache – N. Popescu, Danciu, Burlacu (73 Staporski) – Pălimaru. Antrenor: Viorel Ion
Oţelul: Grecu – Stoian, Cojoc, Asanache, Ciurea (71 Chipirliu) – Codreanu, Tătar, R. Stănescu, Diarra (79 Miron) – Istrate (59 Sefer), Cîrjan. Antrenor: Daniel Florea
-au marcat Ghiţă 3, Burlacu 18 – Sefer 69
-cartonaşe galbene: A. Iordache, Vlaicu, Dăniţă, Pălimaru, Sîrbu - Stoian, Cîrjan
-arbitru: Cătălin Pană (Bucureşti)

Etichete: bătut |  Crîng |  Gloria |  locul |  urcat
Voteaza articolul: bun: 1  |  slab: 0   1