Luni, 02 octombrie 2017

FOTBAL.Metalul a ajuns la al 6-lea meci fără înfrîngere

Mihai Baltag alte articole de Mihai Baltag
0 voturi 1055 vizualizari 0 comentarii mihai.baltag@sansabuzoiana.ro

Continuă parcursul excelent al campioanei în Liga a 3-a! Metalul arată din ce în ce mai bine de la meci la meci şi face asta cu acelaşi lot de jucători cu care a venit din Liga a 4-a, implanturile fiind doar la nivelul jucătorilor U19, acolo unde Vali Stan a făcut singurele mutări, obligat şi de regulament.             Vineri după-amiază, pe un teren unde punctele se cîştigă foarte greu, la Voluntari, Metalul a oferit o nouă lecţie de fotbal modern, cu acţiuni bine lucrate la antrenament, trasee pe care jucătorii încep să le simtă tot mai bine, dovadă şi acţiunile din care buzoienii au marcat cele două goluri. Sub privirile întregului staff de la echipa mare, în frunte cu directorul Academiei de la Voluntari, Mircea Rădulescu şi cu antrenorul Claudiu Niculescu, Metalul a fost formaţia care s-a aflat la conducerea jocului în prima repriză. Daniel Ion a avut primele ocazii (14, 22), la două şuturi parate de portar, a doua oară mingea fiind respinsă in extremis în corner, de lîngă bară. Tot la poarta ilfovenilor, Lungoci, cu o lovitură de cap bine plasată, nu l-a putut învinge pe portarul ilfovenilor. Presiunea buzoienilor a fost şi mai puternică în finalul primei reprize, cînd Metalul a avut o serie de 4 cornere consecutive la poarta gazdelor, la unul dintre ele Răzvan Tănase fiind foarte aproape de o reuşită direct de la colţul terenului. 0-0 după primele 45 de minute.
Din nou, Lungoci!
Repriza a 2-a a început tot cu Metalul în atac, tînărul Cătălin Bardaş, introdus după pauză în locul lui Tănase, avînd prima ocazie. Nu mai trece mult şi Metalul îşi şi concretizează dominarea: acţiune colectivă pe partea stîngă, Duţu a trimis perfect, pe culoar, pentru Lungoci, iar Vali, singur cu portarul, n-a iertat: 0-1 (52)! Cu avantaj pe tabelă, Metalul n-a trimis autobuzul în poartă, în locul lui Toader, a continuat să rămînă sus şi să pună presiune pe defensiva gazdelor, Duţu şi Stan recuperînd o mulţime de mingi la mijlocul terenului. Jocul aproape perfect al campioanei este răsplătit de reuşita lui Bardaş, din al doilea minut al prelungirilor, aflat la finalizarea unei acţiuni aproape identice cu cea de la primul gol, cu acelaşi excelent Duţu omul ultimei pase: 0-2! Cu cele 3 puncte de la Voluntari, Metalul a urcat pe locul 3, după Progresul Spartac şi Farul, care au doar două puncte în plus.
Metalul: C. Toader - Trăistar, C. Puşcă, P. Benga (71 Şt. Păun), Grăjdan - R. Tănase (46 Bardaş), M. Puşcă, D. Ion (90+3 Spătaru), D. Stan, Iacob - Lungoci (82 D. Păun). Antrenor: Vali Stan

De mîine se pun scaune!

În paralel cu activitatea sportivă, Metalul lucrează şi la infrastructură. De mîine începe montarea scaunelor în tribunele terenului sintetic, operaţiune pe care campioana speră să o finalizeze pînă sîmbătă, cînd, de la ora 15.00 (ora oficială de start pentru luna octombrie), este programat meciul din următoarea etapă, cu Agricola Borcea. Garantat este că, la următorul meci de acasă, de pe 21 octombrie, cel cu Farul, tribunele vor îmbrăca haine noi!

Liga a 3-a, Seria a 2-a - Etapa a 6-a
Sportul Chiscani - FCSB 2 0-2 FC Voluntari 2 - Metalul Buzău 0-2 Axiopolis Cernavodă - ACSM Olteniţa 2-2 Unirea Slobozia - Înainte Modelu 7-0 Agricola Borcea - Delta Tulcea 1-3 Victoria Traian - Progresul Spartac 0-9 Farul Constanţa - CSM Rm. Sărat 4-0
Clasament
1.PROGRESUL   16 2.Farul        16 3.Metalul        14 4.FCSB 2        13 5.Axiopolis        13 6.CSM Rm. Sărat 12 7.Slobozia        10 8.Voluntari 2        8 9.Modelu        6 10.Tulcea        6 11.Olteniţa        4 12.Borcea        3 13.Chiscani        0 14.Traian        0  Etapa a 7-a - 6-7 octombrie
Înainte Modelu - FC Voluntari 2 CSM Rm. Sărat - Axiopolis Cernavodă Progresul Spartac -Farul Constanţa Delta Tulcea - Victoria Traian Metalul Buzău - Agricola Borcea FCSB 2 - Unirea Slobozia CSM Olteniţa - Sportul Chiscani

Etichete: ajuns |  înfrîngere |  FOTBAL |  Metalul
Voteaza articolul: bun: 0  |  slab: 0   0