FOTBAL Unii cu ratările, alţii cu golurile

Mihai Baltag alte articole de Mihai Baltag
0 voturi 1066 vizualizari 0 comentarii mihai.baltag@sansabuzoiana.ro

sursa foto: ziuaconstanta.ro

Metalul a suferit, la Constanţa, în faţa liderei clasamentului, Farul, cea mai severă înfrîngere din campionat. Deşi superioritatea gazdelor n-a fost chiar atît de evidentă pe cît a arătat-o rezultatul la capătul celor 90 de minute, constănţenii s-au impus la final cu scorul de 3-0.
Campioana a plătit însă tribut imenselor ratări din prima repriză, în care constănţenii au avut mare noroc că au scăptat fără gol la ocaziile lui Bardaş, lovitură de cap din poziţie excelentă, respinsă de Gurău (8), Lungoci, un şut respins cu dificultate de Gurău (13), la lovitura liberă executată de Daniel Ion "Duţu" (19), dar mai ales la bara lui Dan Stan (28), cu o execuţie de la mare distanţă. Farul a deschis scorul în minutul 17, prin Claudiu Dragu şi a majorat diferenţa imediat după pauză, în minutul 52, prin Rafael Stănescu. În prelungirile partidei, buzoienii au mai încasat un gol, autor Jallow, stabilind o diferenţă de scor mult prea exagerată faţă de felul în care s-au derulat ostilităţile pe teren. Metalul a rămas în continuare pe locul 5, în timp ce constănţenii îşi păstrează poziţia de lideri, la egalitate de puncte cu Progresul Spartac, însă, în situaţia în care, pînă la final, cele două echipe nu vor reuşi să se departajeze, în Liga a 2-a va ajunge formaţia bucureşteană, avantajată de rezultatele directe.   Metalul: Toader - Şt. Păun (Trăistar), Piciu, P. Benga, Grăjdan - D. Ion (R. Tănase), M. Puşcă (Spătaru), D. Stan, Bardaş - A. Iacob (I. Radu), Lungoci. Antrenor: Vali Stan

Etichete: alţii |  FOTBAL |  golurile |  ratările
Voteaza articolul: bun: 0  |  slab: 0   0