Miercuri, 11 aprilie 2018

FOTBAL Campioana în impas

Mihai Baltag alte articole de Mihai Baltag
0 voturi 621 vizualizari 0 comentarii mihai.baltag@sansabuzoiana.ro

După două victorii la rînd cu acelaşi scor, 2-0, la Slobozia şi, apoi, pe propriul teren, cu Sportul Chiscani, părea că Metalul îşi revenise după startul ezitant de retur. Din păcate, însă, în Vinerea Mare, cam­pioana a su­ferit un nou eşec, al treilea în cele 6 partide disputate din retur şi al doilea în faţa propriilor suporteri, după cel cu FCSB 2, fiind întrecută, de aceeastă dată, de FC Voluntari 2.
Fără jucători de la prima echipă, însă cu mulţi tineri şi foarte tineri, ilfovenii au făcut legea în prima repriză, profitînd şi de replica palidă a campioanei, care nu prea s-a apropiat de poarta oaspeţilor. De altfel, Voluntariul a lovit destul de repede, încă din minutul 7, cu un şut din mijlocul careului a lui Mario Dumitru, la o fază în care gazdele au acuzat o poziţie de ofsaid. În continuare, ilfovenii au căutat să ţină de rezultat şi să surprindă echipa buzoiană pe un eventual contraatac. Defensiva campioanei, una dintre cele mai solide din campionat pe parcursul turului, avea să cedeze din nou în minutul 25, cînd Niţă l-a bătut pe Toader cu un şut la colţul lung din marginea careului. Şi gluma se îngroşa!

Aşa s-a intrat şi la pauză, 0-2, cu toate speranţele amînate pentru partea secundă.

De la cabine a ieşit o altă Metalul. Jocul s-a mutat din start în jumătatea de teren a oaspeţilor, care au scăpat cu bine la ocaziile lui D. Ion "Duţu" - lovitură liberă de la 18 metri, puţin pe lîngă (52), Grăjdan - "cap" din apropiere, foarte aproape de ţintă (80), Lungoci - şut în blocaj, din poziţie bună (88) şi un altul, puţin pe lîngă (90+3). La cealaltă poartă, în ultima secundă, la singura ocazie a oaspeţilor din repriza a doua, Stoica l-a lobat pe Toader, dar mingea s-a oprit în bară! Ar fi fost prea de tot! În urma acestui eşec, Metalul a coborît din nou pe locul 5. Sîmbătă, băieţii lui Vali Stan au şansa să-şi recupereze punctele pierdute la Borcea.   Metalul: Toader - Şt. Păun, P. Benga, Grăjdan, Spătaru - Bardaş, D. Ion, M. Puşcă (72 D. Stan), R. Tănase - A. Iacob (72 I. Radu), Lungoci. Antrenor: Vali Stan  Liga a 3-a, Seria a 2-a - Etapa a 19-a  CSM Olteniţa - Axiopolis Cernavodă 0-1 FCSB 2 - Sportul Chiscani 0-0 Înainte Modelu - Unirea Slobozia 0-1 Metalul Buzău - FC Voluntari 2 0-2 Delta Tulcea - Agricola Borcea 1-2 Progresul Spartac - Victoria Traian 3-1 CSM Rm. Sărat - Farul Constanţa 2-2  Clasament  1. FARUL     48 2. Progresul     48 3. Cernavodă     44 4. Slobozia     38 5. Metalul     37 6. Voluntari 2     34 7. FCSB 2     34 8. Modelu     25 9. CSM Rm. Sărat     24 10. Borcea     14 11. Olteniţa     13 12. Chiscani     11 13. Tulcea     10 14. Traian     0  Etapa a 20-a - vineri-sîmbătă, 13-14 aprilie  FC Voluntari 2 - Înainte Modelu Sportul Chiscani - CSM Olteniţa  Axiopolis Cernavodă - CSM Rm. Sărat Farul Constanţa - Progresul Spartac Victoria Traian - Delta Tulcea Agricola Borcea - Metalul Buzău Unirea Slobozia - FCSB 2

Ce a spus Vali Stan după meci:

"Din păcate, o nouă înfrîngere acasă, contra unei formaţii bune a celor de la Voluntari. Cred că neatenţia, nesincronizarea, nu neapărat infatuarea ci puţină lipsă de concentrare a liniei noastre defensive au dus la marcarea golului 2. La primul gol nu vreau să mă exprim pentru că n-am văzut sigur dacă a fost ofasid sau nu, dacă a fost ofsaid, clar, din momentul acela lucrurile s-au schimbat puţin în ceea ce priveşte construcţia noastră, pentru că am început să ne precipităm. A venit golul 2, pe greşeli individuale ale fundaşilor centrali şi a întregii echipe, pînă la urmă, că mingea a plecat undeva din partea dreaptă, nu s-a respins cînd trebuia, unde trebuia, nu vreau să comentez cine are vină mai multă, avem cu toţii vină, dar ne-am blocat. Cred c-am avut şi-n prima repriză vreo 2-3 situaţii bune de a marca, a doua repriză am controlat jocul aşa cum nu am controlat niciodată. Adversarii noştri au ajuns la poarta noastră, avînd un cornerîn minutul 89, practic asta spune totul. Dar, se pare, degeaba controlezi jocul, ai posesie, dacă nu marchezi. Ei au ştiut să gestioneze acel 2-0 de la pauză, apărîndu-se foarte bine, foarte exact, iar noi nereuşind să marcăm la situaţiile pe care le-am avut şi-n a doua repriză".

Etichete: Campioana |  FOTBAL |  impas
Voteaza articolul: bun: 0  |  slab: 0   0