Vineri, 11 ianuarie 2019

Ce păcat! CSM Bucureşti - SCM Buzău 27-26

Mihai Baltag alte articole de Mihai Baltag
0 voturi 628 vizualizari 0 comentarii mihai.baltag@sansabuzoiana.ro

Cîteva zeci de secunde i-au lipsit echipei feminine de handbal să producă cea mai mare surpriză a campionatului. Aseară, în Sala Rapid din Capitală, SCM Buzău a cedat greu, 26-27, în faţa campioanei României, CSM Bucureşti, într-un meci din etapa a 11-a a Ligii Naţionale. Partida a început cu gazdele la conducere, dar reuşita Alinei Ilie, din minutul 11, a adus SCM-ul pentru prima dată în avantaj şi aşa au stat lucrurile pînă spre finalul primei reprize, cînd CSM-ul a forţat mai mult şi şi-a asigurat un avantaj minim la pauză, 13-12. Tot campioana s-a menţinut la conducere şi în startul părţii secunde, fără a se desprinde însă la mai mult de 3 goluri, diferenţă maximă înregistrată în minutele 41 (18-15) şi 42 (19-16). A urmat o perioadă perfectă a Buzăului şi, după reuşita Marijei Gedroit SCM-ul a revenit în avantaj, 22-21 în minutul 49. Cu Alina Iordache, fosta jucătoare a CSM-ului, de netrecut în poartă şi cu o linie de 9 metri la înălţime, echipa buzoiană s-a desprins chiar şi la 3 goluri, 26-23, în minutul 57. Se contura deja o surpriză imensă, campioana fiind în mare dificultate. Dar şi capabilă să iasă din încurcătură. Radicevic, Omoregie şi Lekic au marcat de 3 ori la rînd, iar scorul devenise egal, cu un minut înainte de final, 26-26. Din păcate, nici măcar cu acest punct nu s-au ales fetele lui Muşi, Omoregie izbutind golulul victoriei cu 5 secunde înainte de final! Duminică, în următoarea etapă, a 12-a, penultima a turului, echipa buzoiană, care a coborît pe locul 10, întîlneşte la Sala Sporturilor, de la ora 17.30, penultima clasată, CSM Galaţi.

Etichete: Bucureşti |  Buzău |  păcat
Voteaza articolul: bun: 0  |  slab: 0   0