Sâmbătă, 17 iunie 2017

Ca şi promovaţi! Metalul a surclasat-o pe Amara în prima manşă de baraj

Mihai Baltag alte articole de Mihai Baltag
2 voturi 1827 vizualizari 0 comentarii mihai.baltag@sansabuzoiana.ro
UPDATE [07:16] 19 IUN 2017 › Nimeni şi nimic n-a putut opri campioana Buzăului în drumul spre Liga a 3-a! Pe o vreme imposibilă, cu ploaie şi vînt în rafale, Metalul a susţinut, sîmbătă seară, la Amara, manşa tur a barajului pentru promovarea în Liga a 3-a.  "E adevărat, am cîştigat titlul, dar nu ne-am îndeplinit obiectivul. Mai avem de jucat două meciuri, cele mai importante ale sezonului", spunea înaintea dublei manşe cu campioana Ialomiţei, CS Amara, antrenorul buzoienilor, Vali Stan. Conştientă că, teoretic, la Amara o aştepta o confruntare cu un adversar de un alt nivel faţă de Diadema Gherăseni ori Şoimii Siriu, Metalul a intrat pe teren decisă să arate din primul moment cine este şeful. Calitatea unor jucători precum Benga, "Duţu", Mădălin Puşcă ori Lungoci s-a văzut din start, din felul în care ei, dar şi ceilalţi băieţi ai lui Vali Stan pasau, construiau şi împingeau jocul spre poarta gazdelor. Totuşi, prima ocazie este trecută în dreptul Amarei, cînd şutul lui Cîltea este scos salvator de fundaşul Şt. Păun (25). O simplă oportunitate şi atît, pentru că, apoi, nimic din ceea ce s-a întîmplat pe teren n-a arătat că Metalul ar putea avea probleme. Cel mult de integritate fizică poate, ialomiţenii confundînd barajul pentru Liga a 3-a cu disputele lor interne cu Secunda Adîncata ori Fulgerul Fierbinţi, unde intrări de genul celor asupra lui Andrei şi Lungoci erau, poate, trecute cu vederea de arbitru. Nu a făcut-o însă centralul Amorăriţei, din Cîmpina, care a mai potolit jocul la rupere al gazdelor cu cîteva cartonaşe galbene. Deschiderea scorului devenise o chestiune de timp şi, după două ocazii ratate de D. Ion "Duţu" - lovitură liberă de la 30 metri, scoasă de Geantă (33) şi Lungoci - şut în portar de la cîţiva metri (34), Alin Iacob, de undeva din stînga, a găsit breşa: 0-1 (35)! A început să plouă şi mai tare, dar furtună a fost pînă la urmă pe teren, unde, după 3 minute, Lungoci a dublat avantajul Metalului: 0-2! Prima repriză nu se încheie înainte ca Fătu, căpitanul Amarei, să primească de la arbitru ceea ce a urmărit de cînd a începutul jocul: binemeritatul cartonaş roşu, după ce l-a lovit violent pe Lungoci (44).
Încă două şi după pauză!
Cu avantajul a două goluri şi cu cel al omului în plus, Metalul a început ceva mai relaxată partea a doua, fără însă a le da gazdelor nici măcar iluzia că pot reveni în joc. Amara s-a stins cu fiecare minut ce trecea, a dispărut chiar şi agresivitatea din jocul ei, iar finalul a găsit o echipă buzoiană pregătită să înscrie parcă la fiecare incursiune în careul advers. Lungoci a punctat pentru 3-0 cu un şut fără speranţe pentru Geantă (70), iar Dan Păun a tras concluziile cu 5 minute înainte de final: 0-4! Manşa retur are loc sîmbătă, de la ora 17.30, pe sinteticul din Crîng, cînd Metalul îşi invită fanii şi nu numai să sărbătorească împreună promovarea în Liga a 3-a. Din toamnă, fotbalul revine la noi în oraş!
Metalul: C. Toader - Şt. Păun, Benga (83 T. Toader), Grăjdan, Spătaru - C. Andrei, D. Ion, M. Puşcă, M. Manea (90 Cl. Pîslaru) - A. Iacob (75 D. Păun), Lungoci. Antrenor: Vali Stan

Rezultate baraj - manşa tur

CS Strehaia (MH) - Voinţa Saelele (TL)     2-4 Pescăruşul Sarichioi (TL) - Suporter Spirit Club Farul Constanţa (CT)     2-7 Dentaş Tărtăşeşti (DB) - Petrolul 52 Ploieşti (PH)     0-3 ACSF "Alb-Negru" al Studenţilor Clujeni (CJ) - Lăpuşul Tg. Lăpuş (MM) 8-0 Diosig Bihardioszeg (BH) - Şoimii Lipova (AR)     1-6 FC Avrig (SB) - Unirea Bascov (AG)     1-0 Progresul Spartac (B) - Voinţa Crevedia (IF)     0-3 (la "masa verde") Mureşul Ruşii-Munţi (MS) - Viitorul Ghimbav (BV)     0-2 CS Amara (IL) - Metalul Buzău (BZ)     0-4 Dunărea Giurgiu (GR) - Agricola Borcea (CL)     2-2 PROMureşul Topliţa (HR) - ASCS KSE Tg. Secuiesc (CV) 0-3 Internaţional Băleşti (GJ) - Tractorul Cetate (DJ)     2-1 Viitorul Dăeşti (VL) - AS Milcov (OT)     0-0 Unirea 08 Tăşnad (SM) - Dumbrava GÎlgău-Almaşului (SJ) 2-1 ACS Dumitra (BN) - Bucovina Rădăuţi (SV)     0-0 Sănătatea Dărăbani (BT) - Viitorul Curiţa (BC)     1-0 Victoria Traian (BR) - FC 2007 Gîrceni (VS)     4-0 Unirea Mirceşti (IS) - Suporter Club Oţelul Galaţi (GL) 1-0 Teiul Poiana Teiului (NT) - CSM Focşani 2007 (VN)     1-2 Viitorul Caransebeş (CS) - Şurianu 1945 Sebeş (AB)     1-2 Inter Petrila (HD) - ACS Ghiroda (TM)     1-2

Victorie splendidă pentru campioana Buzăului, Metalul, în această seară, la Amara, în prima manşă a barajului pentru promovarea în Liga a 3-a! Clar echipa mai bună, buzoienii au tranşat promovarea încă din primul meci, învingîndu-i categoric pe campionii Ialomiţei, scor 4-0 (2-0). Pentru trupa lui Vali Stan au marcat Alin Iacob, în minutul 35, Valentin Lungoci a reuşit "dubla" în minutele 40 şi 70, iar Dan Păun a stabilit scorul final, în minutul 85. Gazdele s-au remarcat mai mult printr-o agresivitate dusă la extrem, căpitanul Fătu văzînd cartonaşul roşu în minutul 43, dar şi prin proteste vehemente la adresa centralului Amorăriţei, care l-a mai eliminat şi pe portarul Geantă cu un sfert de oră înainte de final. Returul de sîmbăta viitoare, ora 17.30, de pe terenul sintetic din Crîng, a devenit o formalitate, iar Metalul va evolua din toamnă în Liga a 3-a!

Etichete: Amara |  baraj |  manşă |  Metalul |  prima |  promovaţi |  surclasat
Voteaza articolul: bun: 2  |  slab: 0   2