3 puncte lipsite de emoţii! HC Buzău, victorie zdrobitoare!

Mihai Baltag alte articole de Mihai Baltag
0 voturi 1389 vizualizari 0 comentarii mihai.baltag@sansabuzoiana.ro

HC Buzău – Universitatea Cluj 31-21 (14-10)

Partida cu Universitatea Cluj a fost una pe care HC Buzău era obligată să o cîştige. Ultima clasată a venit însă la Sala Sporturilor, miecuri seară, decisă să-şi vîndă scump pielea şi nu a arătat deloc rău în prima repriză. Cu un plus evident de valoare, dar şi de experienţă de partea unor jucători cu zeci şi sute de prezenţe în Liga Naţională şi în cupele europene, echipa buzoiană a absorbit elanul de început al ardelenilor, care au condus în startul meciului şi s-au ţinut apoi la mică distanţă de băieţii lui Eliodor Voica. Abia în ultimele minute ale primei reprize, cu 3 reuşite succesive ale lui Grasu, Mironescu şi Asoltanei, gurile de foc ale buzoienilor, HCBZ s-a desprins cu un avantaj liniştitor pentru pauză, 14-10. Pe cît de arţăgoasă şi de incomodă a fost echipa clujeană în prima repriză, pe atît de radicală a fost schimbarea în partea secundă. E adevărat, şi buzoienii şi-au ridicat mult nivelul, iar oaspeţii n-au mai avut soluţii. Sau cînd au avut, au fost opriţi de paradele lui Daniel Bobeică, al cărui nume a fost scandat la scenă deschisă de spectatori. Ca o paranteză, foarte inspirată decizia HC-ului de a apela la Gabi Caloian pe post de crainic al Sălii, care ştie ca nimeni altul să facă atmosferă la evenimente de acest fel. Dar, să revenim. Finalul a fost marcat de exuberanţa noilor intraţi, Chircă, Tudorche şi Cl. Şimicu făcîndu-şi simţită prezenţa şi pe tabelă, cu reuşite care au contribuit la o desprindere maximă de 12 goluri, în mai multe rînduri, pe parcursul ultimelor 10 minute. În final, ecartul a fost fixat la 10 goluri, 31-21 pentru o victorie lipsită de emoţii şi atît de importantă în clasament. Miercuri, la Braşov, echipa buzoiană va înfrunta divizionara secundă CNOT în primul tur al Cupei României iar după aceea, sîmbătă, 20 octombrie, va reveni în campionat într-un meci la Bacău, cu CSM.

HC Buzău: Bogdan Manole, Daniel Bobeică – Andrei Grasu (7), Alexandru Asoltanei (5), Marius Anton (4), Petru Stroe (4), Liviu Mironescu (3), Bogdan Tudorache (3), Claudiu Şimicu (2), Florin Chircă (2), Mihai Busecan (1), Alexandru Cîrstea, Andrei Urse, Liviu Sîrbu, Cătălin Scarlat, Răzvan Istrate. Antrenor: Eliodor Voica

Poate fi considerat un meci pe care-l catalogasem ca fiind cîştigat, dar am văzut cu toţii că n-a fost chiar aşa. Cred că rezultatul nu este unul fantastic, mă refer la faptul că, chiar dacă au fost 10-12 goluri pe tabelă, nu înseamnă că trebuie să ne facem iluzii. Mai avem foarte mult de lucru. E adevărat, putem spune că am muncit, sînt două victorii care, zic eu, au fost rezolvate datorită muncii pe care aceşti sportivi au depus-o şi pentru care am un respect deosebit, în ceea ce priveşte angajarea, ambiţia şi dăruirea de care au dat dovadă. Dar în egală măsură trebuie să rămînem ancoraţi în realitate şi să spunem că misiunea noastră este încă departe de a fi îndeplinită” – Eliodor Voica, antrenor HC Buzău